Ako metlobal funguje?

Na vyznačenom trávnatom ihrisku obdĺžnikového tvaru hrajú proti sebe dva tímy, ktorých cieľom je skórovať góly cez obruče umiestnené na súperovej polovici ihriska. Po sedemnástich minútach sa na ihrisko dostane zlatá strela, ktorej chytením sa zápas končí. Vyhráva ten tím, ktorý má po jej chytení vyššie skóre. 

Metlobal je zmiešaný kontaktný šport. Počas hry môže mať každý tím na ihrisku maximálne štyroch hráčov rovnakého rodu. Tí sa môžu v ľubovoľný okamih hry striedať so spoluhráčmi na striedačke, no pri striedaní nesmú porušiť toto tzv. genderové pravidlo. Každý tím má na ihrisku počas hry sedem hráčov, no spolu so striedačkou ich môže byť až 21. 

Hráči sa snažia skórovať cez jednu z obručí

Počas hry hráči môžu hrať iba s loptami určených ich pozíciám. Chasers a keeper tak môžu hrať výlučne s quaffle, beaters môžu hrať iba s bludgers a seeker môže chytať jedine snitch. Rovnaké pravidlá platia aj pre kontakt s výnimkou povoleného kontaktu medzi chasers a keeper mimo bránkoviska. Fyzický kontakt je povolený iba pri hráčoch, kde aspoň jeden z dvojice drží loptu. Kontakt musí začať spredu, hráči sa môžu napádať len jednou rukou a kontakt nesmie smerovať  pod kolená, do oblasti rozkroku a do oblasti hlavy a krku.

V prípade porušenia týchto pravidiel sú hráči rozhodcom vylúčení z hry. Za technické porušenia pravidiel (porušenie pravidla štyroch členov rovnakého rodu, zlý proces pri striedaní a iné) hráč dostane modrú kartu od rozhodcu a odchádza na jednu minútu na trestnú lavicu. Do hry sa opäť môže zapojiť po uplynutí času trestu, alebo v momente, keď súperov tím využie presilovku a skóruje. Za vážnejšie fauly (nepovolený kontakt, úmyselná interakcia s nesprávnou loptou) sa udeľuje žltá karta s rovnakým trestom. Dve žlté karty vyústia v červenú kartu a trvalé vylúčenie hráča zo zápasu s dvojminútovým trestom. 

Začiatok a priebeh hry

Pred začatím zápasu sa na stredovú čiaru rozostavia všetky štyri lopty (quaffle a tri bludgers) a šesť hráčov z každého tímu sa rozmiestni s metlami za čiaru svojho bránkoviska. Zvyšok tímu vrátane seeker čaká na striedačke. Rozhodca odštartuje hru hlasným zvolaním "Brooms Up". Už pri vyslovení prvej hlásky sa hráči rozbehnú smerom k loptám na stredovej čiare, kde sa ich snažia zmocniť skôr, ako ich súperi.  Keďže v hre sa nachádzajú tri bludgers a každý tím má dvoch beaters, tak jeden tím sa ihneď po štarte dostáva do dočasnej výhody tým, že obaja beaters získajú bludger. Od toho sa následne odvíja taktika v útoku aj v obrane.

Beaters sa snažia vybiť súperových hráčov a tým pomôcť svojim chasers prejsť cez súperovu obranu. Ak beater hodí bludger po ktoromkoľvek súperovi a zasiahne ho, tak je zasiahnuty súper povinný okamžite pustiť loptu na zem (ak nejakú držal) a musí sa najprv dotknúť vlastnej obruče kým sa môže opäť zapojiť do hry. Beaters sa snažia vybíjať chasers a aj súperových beaters, čím vedia získať výhodu kontroly dvoch bludgers.  Chasers a keeper sa snažia vyhýbať pokusom o vybitie a z ľubovolnej strany obručí skórovať góly. Za každé úspešné prehodenie quaffle obručou si tím pripíše 10 bodov. Po skórovaní sa quaffle odovzdá tímu, ktorý práve inkasoval gól, a ich keeper rozohrá hru.

Začiatok každého zápasu sa hrá 6 na 6. Po 17tich minútach hry sa na ihrisko dostáva snitch runner, ktorý má pomocou suchého zipsu pripnutú zlatú strelu na zadnej strane svojich šortiek. Siedmy hráč tímu, seeker, vybieha na ihrisko v 18 minúte a jeho úlohou je chytiť zlatú strelu. Po úspešnom chytení si tím pripíše 30 bodov a ukončí zápas. Ak tím pehráva viac ako o 3 góly, tak sa jeho seeker snaží zabrániť súperovmu seeker v úspešnom chytení zlatej strely a vyčkáva do momentu, kedy sa hra opäť dostane do rozmedzia troch gólov. 

Ak je stav po chytení zlatej strely a pripočítaní 30 bodov vyrovnaný, tak nasleduje päť minútové predĺženie. To sa končí chytením zlatej strely, alebo uplynutím nadstaveného času. Ak je aj po predĺžení vyrovnaný stav, tak sa hráči opäť rozostavia za bránkovú čiaru, lopty sa rozmiestnia do stredu ihriska a po odštartovaní vyhrá ten tím, ktorý ako prvý skóruje, či chytí zlatú strelu. 


Metlobal je kombinácia viacerých hier, ktoré sa odohrávajú na ihrisku naraz. Tento šport je mixom rugby, vybíjanej a wrestlingu. Je to vzácna kombinácia, ktorá prináša jedinečné herné situácie. Na prvý pohľad môže quidditch pôsobiť komplikovanie, no jeho pravidlá jednoznačne vymedzujú (ne)dovolený spôsob hrania. Slovensko hrá podľa pravidiel od International Quidditch Association (IQA). Celé znenie anglických pravidiel si môžete pozrieť tu.

Príďte sa pozrieť na niektorý z našich tréningov, kde vám pravidlá radi vysvetlíme.

Seeker chytá snitch (zlatú strelu)