Tímy na Slovensku

Pressburg Phantoms

Vznik bratislavského tímu Pressburg Phantoms je spätý s festivalom SlavCon. Na každoročnej akcii Víkend na Rokforte sa pravidelne hrával metlobal v upravenej forme, no až ročník 2015 plne nakopol snahy o vytvorenie prvého tímu. Po úspešnom workshope viedenského tímu sa Marta Kučmová rozhodla zorganizovať metlobalové tréningy aj mimo tohto festivalu. Tak vznikol prvý slovenský metlobalový tím Pressburg Phantoms, ktorý funguje pod rovnomenným občianskym združením. 

Od svojho vzniku sa bratislavský tím zúčastnil viacerých turnajov a podujatí. V roku 2016 na svojom úvodnom turnaji Danube Cup vo Viedni získal 6. miesto. Prvý významný úspech sa dostavil v roku 2017 na turnaji Slavic Cup v Poľskej Varšave, kde hráči Pressburg Phantoms po jedinej prehre na turnaji obsadili vynikajúce 3. miesto.

V roku 2018 sa Pressburg Phantoms prvýkrát objavili na oficiálnom medzinárodnom turnaji European Quidditch Cup organizovaným európskou metlobalovou federáciou EQF. Na tomto turnaji sa predstavilo 32 najlepších tímov z celej Európy a Phantoms skončili s bilanciou jednej výhry a štyroch prehier na 28. mieste. Ďalší rok sa už ako silnejší a zohranejší celok predstavil v druhej divízii a turnaj ukončil na 11. mieste zo 16 účastníkov. S turnajom sa lúčili s bilanciou štyri výhry a tri prehry. V sezóne 2018/2019 sa stali Pressburg Phantoms účastníkmi centrálnej európskej metlobalovej ligy – CEQL, kde pravidelne hrávajú s tímami z Rakúska a Slovinska.

Počas piatich rokov existencie tímu sa v tíme vystriedalo veľa hráčov a napriek ustálenému jadru tímu organizuje Pressburg Phantoms pravidelne otvorené tréningy pre širokú verejnosť. Metlobal si v Bratislave môžete zahrať každú stredu a nedeľu o 17:00 v šporotovom areáli na Nevädzovej ulici v Ružinove.

Hráči tímu Pressburg Phantoms

Cassovia Crows

Cassovia Crows bol metlobalový tím so sídlom v Košiciach, ktorý fungoval v rokoch 2015 a 2016.

Cassovia Crows boli výrazným konkurentom pre bratislavský tím Pressburg Phantoms, proti ktorým vyhrali oba priateľské zápasy začiatkom roku 2016.  V súčasnosti už tento klub nie je aktívny a nevykonáva svoju činnosť.  

Ak by ste chceli obnoviť metlobal v Košiciach, tak nás kontaktujte a radi vás prepojíme na miestnu komunitu a pomôžeme s obnovou tohto klubu.

Založiť si vlastný tím

Metlobalobý tréning

Čo robiť v prípade, že vo vašom meste ešte nie je metlobalový tím?

Ak sa vám nechce cestovať na tréningy do Bratislavy, tak najlepším krokom bude založenie nového metlobalového tímu priamo vo vašom meste. Ak sa na to podujmete, neváhajte nás kontaktovať. SQA a Pressburg Phantoms majú dlhoročné skúsenosti s metlobalom a radi vám so zakladaním nového tímu pomôžeme.

Ak nás kontaktujete, tak sa radi zastavíme na váš prvý tréning a vysvetlíme pravidlá, pomôžeme s propagáciou cez sociálne média a dokonca vieme zapožičiať, či darovať náčinie potrebné na hru.  

Triafači (chasers) s prehadzovačkou (quaffle)

Prvé kroky

Prvých pár týždňov nebude jednoduchých, no odmenou bude založenie fungujúceho tímu na Slovensku. Je dôležité mať podporu aspoň jedného ďalšieho kamaráta, ktorý Vám pomôže s propagáciou, alebo s nosením náčinia.

Najprv musíte nájsť vhodnú plochu, kde by ste si mohli zahrať metlobal. Na začiatku skúste verejné priestranstvá, ihriská a parky, ktoré sú bez poplatku.

Po vyhliadnutí plochy odporúčame vytvoriť udalosť na sociálnych sieťach (ideálne Facebook) aspoň týždeň pred samotným tréningom a pozvať svojich priateľov a športových nadšencov. Zároveň poproste priateľov, ktorí sa nemôžu zúčastniť, aby vám pomohli šíriť túto udalosť ďalej, nech sa informácia o metlobale vo vašom meste dostane k čo najvyššiemu počtu ľudí. Je skvelé, ak sa vám na tréning podarí dostať aspoň 12 ľudí, aby ste si vedeli vyskúšať priamo hru 6 na 6 (bez seeker a snitch). Čím viac ľudí sa vám podarí získať nad toto číslo, tým bude váš tréning zábavnejší aj kvalitnejší.